دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
گام اول سلامت ،همین که ما یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 40431
 بازدید امروز : 157
 کل بازدید : 178126
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
اوقات شرعی
اخبار > کلاس آموزشی به مناسبت گرامیداشت هفته جهانی واکسیناسیون، روز جهانی بیماریهای خاص و صعب العلاج از جمله تالاسمی و روز جهانی آسم و فشار خون در شبکه بهداشت و درمان چایپاره


  چاپ        ارسال به دوست

کلاس آموزشی به مناسبت گرامیداشت هفته جهانی واکسیناسیون، روز جهانی بیماریهای خاص و صعب العلاج از جمله تالاسمی و روز جهانی آسم و فشار خون در شبکه بهداشت و درمان چایپاره

کلاس آموزشی به مناسبت گرامیداشت هفته جهانی واکسیناسیون، روز جهانی بیماریهای خاص و صعب العلاج از جمله تالاسمی و روز جهانی آسم و فشار خون در شبکه بهداشت و درمان چایپاره

کلاس آموزشی به مناسبت گرامیداشت هفته جهانی واکسیناسیون، روز جهانی بیماریهای خاص و صعب العلاج از جمله تالاسمی و  روز جهانی آسم و فشار خون در شبکه بهداشت و درمان چایپاره

به گزارش بابائی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان چایپاره:

به مناسبت گرامیداشت هفته جهانی واکسیناسیون، روز جهانی بیماریهای خاص و صعب العلاج و روز جهانی آسم و فشار خون کلاس آموزشی برای سفیران سلامت و رابطین بهداشتی ادارات و رابطین بهداشتی شهر و روستاهای شهرستان چایپاره برگزار شد.

آقای فرجی مسئول مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان چایپاره در حاشیه این کلاس آموزشی گفت برنامه واکسیناسیون از تجربیات موفق ملی در زمینه بهداشت می باشد که توانسته است پاسخ مناسبی جهت پیشگیری از بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن داده و حدود 99 درصد گروه هدف را تحت پوشش قرار دهد. واکسن ها با ایجاد آنتی بادی مخصوص یک بیماری موجب بروز ایمنی فعال اکتسابی در فرد و پیشگیری از بروز آن بیماری و صدمات ناشی از آن می شوند به طوری که گفته می شود واکسیناسیون بعد از تامین آب آشامیدنی سالم، بیشترین تاثیر را در سلامت جامعه ایفا می کند.

وی افزود با توجه به اهمیت جهانی واکسیناسیون، از سال 2010 تاکنون هفته آخر ماه آوریل به نام هفته واکسیناسیون به منظور گرامیداشت و ترویج ایمن سازی نامگذاری شده است و همه ساله با تعیین یک شعار مشخص برای این هفته و با تأکید بر شعار سال برگزار می شود که این هفته امسال در کشور ما مصادف با 5 تا 10 اردیبهشت ماه می باشد و شعار تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت برای امسال «واكسن ها عمل مي كنند» می باشد.

مسئول مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان چایپاره به تاریخچه واکسیناسیون در جهان و ایران اشاره کرد و افزود تاریخچه واکسیناسیون برمی گردد به کشف واکسن آبله توسط ادوارد جنر پزشک انگلیسی که وی در سال 1775 کاربرد واقعی واکسیناسیون را کشف کرد. بعدها کشف واکسن هاری توسط لویی پاستور صورت پذیرفت و فعالیت در این زمینه تاکنون ادامه داشته به طوری که بیش از هفده سال از تاریخی که سازمان جهانی بهداشت رسماً اعلام داشت برای نخستین بار یک بیماری عفونی (آبله) از سطح کره زمین ریشه کن شده است، می گذرد.

فرجی گفت در ایران نیز در سال 1264 نخستین برنامه دولت برای واكسن زدن به فرمان امیركبیر آغاز شد. در این برنامه مایه کوبی آبله برای کودکان و نوجوانان آغاز شد که به علت عدم آگاهی کافی مردم از مزایای آن با مشکلاتی روبرو شد.

فرجی گفت برنامه گسترش ايمن سازي  EPI در جهان در سال 1974 ميلادي با شش واكسن عليه بيماريهاي فلج اطفال، سل، ديفتري، كزاز، سياه سرفه و سرخك آغاز شد و در حال حاضر تعداد واكسن در برنامه واكسيناسيون برخي كشورها علیه بيش از 20 بیماری رسيده است.

وی گفت در ایران نیز آغاز برنامه گسترش ايمن سازي كودكان از سال 1363 آغاز شده است و پس از گذشت 32 سال از شروع این برنامه دستاوردهای مهمی در پیشگیری و کنترل بیماریهای دوران کودکی حاصل شده و در حال حاضر کلیه کودکان کشور علیه بیماریهای سل، هپاتیت ب، فلج اطفال، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، هموفیلوس آنفلوانزای تیپ ب، سرخک، سرخجه و اوریون واکسینه می شوند که حاصل این برنامه حذف کزاز نوزادی، در مرحله حذف قرار گرفتن بیماریهای سرخک و سرخجه مادرزادی، عاری بودن کشور بیش از 15 سال از بیماری فلج اطفال و کنترل بیماریهای دیفتری، سیاه سرفه و اوریون بوده است.

مسئول مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان گفت در شهرستان چایپاره نیز در نتیجه زحمات و فعالیتهای همکاران بهورز در روستاهای تحت پوشش و همکاران مراکز خدمات جامع سلامت، در سال 1395، شاخص واکسیناسیون پولیو 3 و پنتاوالان 3 به 104 درصد و MMR1 وMMR2  به ترتیب به 98 و 105 درصد رسیده است که در مقایسه با شاخص کشوری در حد مطلوبی می باشد.

فرجی تغییرات ژنتیکی وسیع در بعضی بیماریها مانند آنفلوانزا، تغییرات جمعیتی و مهاجرت ها، مشکلات مادی، تجهیراتی و به خصوص کمبود نیروی انسانی، عدم واکسیناسیون بیماریهایی مانند روتاویروسها و پنوموکوک و نحوه تأمین، نگهداری و توزیع واکسن را از چالش های اساسی پیش روی برنامه ایمن سازی عنوان کرد و افزود می توان با برنامه ریزی صحیح و جامع در سطح شهرستان چالشهای فوق را به سوی اجرای هرچه مطلوبتر برنامه ایمن سازی سوق داد.

مسئول مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان اشاره ای هم به روز جهانی آسم (12 اردیبهشت ماه) کرد و در تعریف بیماری آسم گفت آسم واژه ای یونانی است و بیانگر بیماری است که در آن علائم مکرر سرفه، تنگی نفس همراه با خس خس سینه و احساس خفقان وجود دارد. آسم بیماری التهاب مزمن و غیرواگیر ریه است. مزمن به این معناست که بیماری همیشه وجود دارد حتی زمانی که بیمار احساس ناخوشی ندارد.

وی در خصوص آمار ابتلا و مرگ و میر آسم نیز گفت بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت بیش از 300 میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند و پیش بینی می شود در سال 2025 صد میلیون بیمار آسمی به بیماران فعلی جهان اضافه شود. وی گفت سالانه حدود 300 هزار نفر در جهان به علت بیماری آسم جان خود را از دست می دهند.

فرجی آسم را شایعترین بیماری مزمن دوران کودکی و شایعترین علت غیبت طولانی مدت از مدرسه عنوان کرد و افزود این بیماری از دلایل اصلی مراجعه کودکان به بیمارستان می باشد.

مسئول مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان در خصوص درصد ابتلای آسم در گروههای مختلف سنی افراد نیز گفت و گفت شیوع این بیماری در افراد زیر 18 سال، 13 درصد و در بزرگسالان حدود 5 درصد می باشد و در پیمایش سال 1394 در خصوص بیماری آسم، مشخص شد این بیماری 10 درصد جمعیت کودکان را درگیر می کند.

وی تغییرات زیست محیطی (آلودگی هوا)، تنوع بیماریهای عفونی، عادات غذایی غلط، دود سیگار، چاقی، سیستم تهویه نامطبوع، ژنتیک و استرس ها را از عوامل مهم ایجاد بیماری آسم نام برد.

فرجی در خصوص تاریخچه نامگذاری روز جهانی آسم و شعار امسال این روز نیز گفت از سال 1998 اولین سه شنبه ماه می میلادی به عنوان روز جهانی آسم با هدف افزایش آگاهی های عمومی گرامی داشته می شود و در ایران نیز از سال 1379 شمسی بزرگداشت روز جهانی آسم همه ساله برگزار می شود که امسال بیستمین سال بزرگداشت روز جهانی آسم مصادف با 12 اردیبهشت می باشد و شعار تعیین شده برای این روز «هوای بهتر تنفس بهتر» می باشد.

 

مسئول مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان چایپاره ادامه داد در کشور عزیزمان ایران نیز تلاش هایی در جهت پیشگیری و کنترل آسم در قالب چهار استراتژی -افزایش دانش همگانی، ایجاد نظام مراقبت بیماری آسم، استانداردسازی خدمات تشخیص، درمان و مراقبت از بیماری آسم- در حال پیاده سازی و رساندن به مرحله اجرا می باشد.


١٣:٢٣ - 1396/02/20    /    شماره : ١٤١٥٩    /    تعداد نمایش : ١٣٥خروج