شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧
گام اول سلامت ،همین که ما یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 42915
 بازدید امروز : 8
 کل بازدید : 191063
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
اوقات شرعی
اخبار > گرامیداشت هفته حمایت از بیماران کلیوی در چایپاره


  چاپ        ارسال به دوست

گرامیداشت هفته حمایت از بیماران کلیوی در چایپاره

گرامیداشت هفته حمایت از بیماران کلیوی در چایپاره

به گزارش بابائی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان چایپاره:

گرامیداشت هفته حمایت از بیماران کلیوی در چایپاره

در هفته حمایت از بیماران کلیوی (23 لغایت 30 آبان ماه) جمعی از دست اندرکاران عرصه سلامت شهرستان چایپاره از بیماران کلیوی بستری بخش دیالیز بیمارستان امام خمینی (ره) شهرستان با اهدای هدیه و شاخه گل عیادت کردند.

دکتر درستی مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره در حاشیه این مراسم در گفتگویی با روابط عمومی این شبکه گفت: بخش دیالیز بیمارستان امام خمینی (ره) چایپاره با کمک های خیرین عزیز در احداث ساختمان و تجهیزات دستگاهی بخش و پیگیری و مساعدت های مسئولین امر شهرستان و دانشگاه علوم پزشکی استان در سال 1393 احداث شد و در حال حاضر با 10 تخت خواب و 7 دستگاه دیالیز به 23 بیمار دیالیزی شهرستان و همچنین بیماران مهمان از سایر شهرستانها ارائه خدمات می کند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت و نقش کلیه ها در بدن گفت مهمترین وظایف کلیه ها، دفع مواد زاید ناشی از سوخت و ساز بدن یعنی اوره، کراتینین و اسید اوریک، دفع مواد شیمیایی ورودی به بدن، داروها و کنترل حجم و ترکیب مایعات بدن یعنی تعادل آب و الکترولیت می باشد. در نارسایی کلیه ها، کلیه ها توانایی تنظیم و برقراری این تعادل را از دست می دهند که مشکلاتی مانند تورم اندام ها و اطراف چشم در نتیجه باقی ماندن آب اضافی و مواد زاید در خون و تجمع در بافتها، تنگی نفس و بی حالی در نتیجه تجمع مایع در ریه ها، تهوع، استفراغ و علایم عصبی در نتیجه تجمع موادی مانند اوره در خون، پوکی استخوان در نتیجه عدم توانایی فعال کردن ویتامین D و جذب کلسیم و کم خون شدن بیمار به علت عدم ساخته شدن اریتروپویتین بروز می کند.

دکتر درستی افزود در مراحل پیشرفته و نارسایی حاد کلیه ها، کلیه ها نمی توانند عمل تصفیه خون را به خوبی انجام دهند و سطح مواد زائد به تدریج در بدن افزایش می یابد و کراتینین و اوره خون به عنوان دو شاخص مهم در خون بالاست و این نشاندهنده این است که توانایی کلیه ها برای تصفیه بدن از مواد زاید پایین آمده است و دیالیز به عنوان یک روش مصنوعی تصفیه در بیماران ضروری و کمک کننده خواهد بود.

وی در ادامه اشاره ای به انواع و روشهای دیالیز داشته و گفت دیالیز خونی یا همودیالیز شایعترین روش درمانی در بیماران دارای نارسایی کلیه است که بیماران معمولاً سه بار در هفته به واحد دیالیز مراجعه  خواهند نمود. هر نوبت دیالیز حدود 4 ساعت بطول می انجامد. دیالیز صفاقی نوع دیگر دیالیز است که معمولاً 30 دقیقه زمان می برد. مهمترین مشکل دیالیز صفاقی احتمال عفونت است و بیمار بایستی کاملاً از خود مراقبت نموده و مانع آلودگی گردد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره افسردگی، احساس ناامیدی، سوء تغذیه، افزایش فشار خون و اختلالات خونی را از مهم ترین عوارض در بیماران دیالیزی عنوان کرد و افزود افسردگی و احساس ناامیدی از شایعترین این عوارض در این بیماران می باشد.

وی گفت پیوند کلیه از دیگر درمان ها در نارسایی مزمن کلیه هاست. کلیه پیوندی از یک اهداکننده زنده یا متوفی به گیرنده منتقل می شود. اما کمبود کلیه در کل جهان به بحرانی اجتماعی تبدیل شده است. در جهان بیماران زیادی در انتظار دریافت کلیه هستند از سویی بیماریهای کلیوی هزینه های مالی زیادی به کشورها تحمیل کرده است در حالی که بیماران زیادی در کشورهای کمتر توسعه یافته و در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به دلیل فقر مالی از دیالیز یا پیوند کلیه بی بهره اند.

دکتر یوسف درستی ادامه داد با توجه به اهمیت پیوند، هزینه های بالای آن و مشکلات یافتن کلیه مناسب جهت پیوند، هزینه های بالای درمانی بیماران دیالیزی یا پیوند کلیه و داروهای مورد نیاز بیماران کلیوی به دلیل عدم پوشش صد در صدی بیمه ها, عدم توانایی تأمین نیازهای غذایی با توجه به اهمیت برنامه غذایی سالم در درمان بیماران کلیوی و در بیماران با وضعیت مالی نامناسب، مشکلات خانوادگی و قیمت بالای دستگاه های دیالیزی برای خرید و تجهیز واحدهای دیالیز بخش های درمانی توسط دولتها، همه و همه اهمیت و ضرورت حمایت از بیماران کلیوی خصوصاً حمایتهای مالی، روانی و اجتماعی را آشکارتر می کند.

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره گفت از آنجاکه بیماری کلیه یک بیماری خاموش است و اغلب دیر تشخیص داده می شود، تشخیص بیماری مزمن کلیه در مراحل اولیه می تواند تا حد زیادی از رشد و پیشرفت آن جلوگیری کند و مرگ و میر ناشی از آن را کاهش دهد از اینرو لازم است افراد ضمن رعایت اصول بهداشتی، با مراجعه به موقع به پزشکان متخصص و چکاب های لازم و دوره ای از سلامت کلیه های خود اطمینان یابند.


١١:٢٧ - 1396/09/02    /    شماره : ١٦٧١٤    /    تعداد نمایش : ١٢٣خروج