شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧
گام اول سلامت ،همین که ما یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 42922
 بازدید امروز : 18
 کل بازدید : 191073
 بازدیدکنندگان آنلاين : 16
اوقات شرعی
اخبار > مصاحبه مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره در خصوص بیماری دیابت


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره در خصوص بیماری دیابت

مصاحبه مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره در خصوص بیماری دیابت

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان چایپاره:

مصاحبه مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره در خصوص بیماری دیابت

مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره در مصاحبه ای با روابط عمومی این شبکه در خصوص دیابت این بیماری غیرواگیر شایع در سراسر جهان گفت؛ طبق آمارها بیماری دیابت ملیتوس یا همان دیابت نوع 2 سومین علت مرگ در دنیاست. تعداد افراد مبتلا به این بیماری در کل جهان در حال افزایش است و طبق برآوردها 80% این افراد در کشورهای توسعه نیافته زندگی می­کنند. اصطلاحاً گفته می شود دیابت بعد از چین و هند سومین کشور پرجمعیت دنیاست.

وی ادامه داد طبق آمارها تا پایان سال 2015 بیش از 415 میلیون نفر از افراد20 تا 79 ساله دنیا مبتلا به دیابت بودند و این تعداد تا سال 2040 از مرز 640  میلیون نفر خواهد گذشت. بیش از نیم میلیون کودک و نوجوان کمتر از 14 سال در جهان مبتلا به دیابت نوع یک هستند و سالانه 5 میلیون نفر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند. نزدیک 50 درصد یا نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود بی خبرند. در کشور ما نیز بر اساس برآوردی که انجام شده نزدیک 7 درصد و حدود 5/4 تا 5 میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند و سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده تا سال 2035 این تعداد در ایران به 5/6 میلیون نفر افزایش یابد. وی همچنین تعداد بیماران دیابتی شناسایی شده شهرستان چایپاره را به ترتیب 358 نفر عنوان کرد.

وی در ادامه افزود برنامه های مراقبتی و درمان بیماری دیابت در همه کشورها درصد قابل ملاحظه هزینه های آن کشور را به خود اختصاص داده است و عوارض ناشی از دیابت همچون عوارض قلبی عروقی، نفروپاتی، عوارض چشمی و بیماری کلیوی بیشترین سهم را در هزینه دیابت دارد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره به اهمیت غربالگری و برنامه کشوری پیشگیری و کنترل دیابت نوع 2 اشاره کرد و افزود ادغام این برنامه در نظام سلامت کشور و اجرای آن از سال 1383 در روستاها و از سال 1389 در تهران و چند شهر بزرگ کشور و در حال حاضر در همه شهرهای کشور گام بسیار بزرگ و مهمی در نظام سلامت کشور بود که امیدواریم با حصول نتایج موفقیت آمیز آن، دیابت کنترل شده در سطح بهتری در کشور داشته باشیم و با بیماریابی و مراقبت به هنگام از بسیاری از عوارض این بیماری پیشگیری شود.

وی یکی از علل اصلی مرگ زودهنگام در بیماران دیابتی را عوارض ناشی از آن عنوان کرد و گفت از میان عوارض دیابت، عوارض قلبی و عروقی بیش از 50 درصد از مرگ ها را شامل می شود.

دکتر یوسف درستی تأکید کرد عادات ناصحیح تغذیه، شهرنشینی و زندگی ماشینی، عدم تحرک و چاقی، سالمندی جامعه و بسیاری از عوامل خطرزای دیگر در ایجاد دیابت و بسیاری از بیماریهای دیگر بسیار مؤثر است و از سویی کم کردن صحیح وزن با روش های صحیح، عادات غذایی سالم و رژیم غذایی مناسب بصورت عادت غذایی کم چرب و کم نمک و کاهش مصرف شیرینی و فست فود و انجام ورزش و فعالیت مناسب بدنی مانند شنا و پیاده روی به مدت حداقل 30 دقیقه در روز در عدم ابتلا به دیابت یا کاهش خطر ابتلا به دیابت بسیار موثر است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره با اشاره به شعار روز جهانی دیابت سالجاری با عنوان «دیابت و زنان: حق ما داشتن آینده ای سالم» و همچنین عناوین ایام هفته دیابت، در بیان اهمیت شعار «زنان و مادران محور تغذیه سالم و پیشگیری از دیابت در خانواده»، گفت با توجه به نقش اصلی و اساسی زنان در برنامه ها و امور مختلف خانواده خصوصاً برنامه های غذایی خانواده و تربیت و پرورش فرزندان، نقش مادران در سلامت خانواده و پیشگیری از دیابت و بیماریهای دیگر انکارناپذیر است.

وی همچنین آموزش افراد در کلیه گروه های سنی کودکان، نوجوانان، جوانان، میانسالان و سالمندان را مهمترین بخش برنامه مراقبت و کنترل دیابت و اساس پیشگیری و درمان این بیماری عنوان کرد و نقش رسانه ها را در آموزش بسیار مهم خواند.

وی افزود با توجه به اینکه کربوهیدراتها و چربی­ها دو ماده مغذی مواد غذایی هستند اما باید توجه کرد از بین کربوهیدراتها نان­های سبوس­دار، میوه ها، سبزیجات، شیر و ماست کم چرب و حبوباتی مثل لوبیا و عدس از کربوهیدراتهای سالم و حاوی چربی کم و فیبر بالا است و روغن های غیراشباع مانند روغن زیتون، روغن مناسبی است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره تشنگی بیش از حد، کاهش بی دلیل وزن و کاهش انرژی و خستگی زودهنگام را از علایم بارز و هشداردهنده دیابت نام برد و تأکید کرد با مشاهده این علایم باید فوراً به پزشک مراجعه کرد.

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان چایپاره در پایان اطلاع رسانی از طریق نصب بنر و پوستر با موضوع دیابت در سطح شهر و مراکز بهداشتی، برنامه های آموزشی برای همکاران شبکه، کارکنان سایر ادارات و عموم مردم، برگزاری جلسات و کلاس های آموزشی برای بهورزان و در روستاها توسط مسئولین و کارشناسان مراکز سلامت و بهورزان برای جمعیت تحت پوشش را از مهمترین فعالیت های شبکه بهداشت و درمان چایپاره در هفته ملی دیابت عنوان کرد و افزود این برنامه ها از روز اول شروع این هفته، بصورت منظم و برنامه ریزی شده و با هماهنگی واحدهای مبارزه با بیماریها و روابط عمومی در شبکه بهداشت و درمان اجرا شد.


١٢:٥٣ - 1396/09/04    /    شماره : ١٦٧٣٨    /    تعداد نمایش : ١٧٧خروج