دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
گام اول سلامت ،همین که ما یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 74
 بازدید امروز : 156
 کل بازدید : 178125
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
اوقات شرعی
خودمراقبتی

گزارش بابائی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان چایپاره

خودمراقبتی گام اول سلامت

گفته می شود خودمراقبتی یعنی اعمال و رفتاری که هر فردی به طور مستقل از دانش، مهارت و توان خود برای حفظ، یا ارتقای سلامت خود، پیشگیری از ابتلا به بیماری، درمان بیماری خود یا کاهش عوارض آن انجام می دهد. (منظور از «به طور مستقل» تصمیم گیری درباره خود و با اتکا به خود است که این تصمیم گیری می تواند شامل مشورت با دیگران نیز باشد).

در تعریف دیگری خودمراقبتی عملکردی است آگاهانه و آموختنی و فرایندی است مادام العمر برای حفظ عملکرد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی فرد.

بین 65 تا 85 درصد از مراقبتهایی که منجر به سلامت ما می شوند محصول همین خودمراقبتی است.

خودمراقبتی غیر از مراقبت فرد از خود گاهی به مراقبت فرد از فرزندان، خانواده، و بزرگسالانی که قادر به مراقبت از خود نیستند، دوستان و همسایگان نیز گسترش می یابد.

خودمراقبتی برای سالم زیستن، مدیریت ناخوشی های جزیی، خودمراقبتی در بیماریهای مزمن و در بیماریهای حاد چهار نوع خودمراقبتی است.

اما خودمراقبتی در ناخوشی های جزیی یعنی داشتن دانش مورد نیاز برای خودمراقبتی در بیماریها و ناخوشی های جزیی شایع و کاهش مراجعه های غیرضروری به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانها.

گفته می شود با انجام صحیح خودمراقبتی در ناخوشی های جزیی دست کم از یک پنجم مراجعات پزشکی بی مورد جلوگیری می شود که خود در هزینه های قابل توجهی صرفه جویی می شود.

بیماریهای جزیی بیماریهایی هستند که در مدت کوتاه، بدون درمان یا با درمان خانگی ساده بهبود می یابند.

 

اما سالم تر شدن سبک زندگی مردم، پیشگیری اولیه از بیماریها، افزایش کیفیت زندگی مردم، افزایش رضایت مردم از خدمات بهداشتی درمانی، افزایش بهره وری افراد و قدرت تولید اقتصادی اجتماعی فرهنگی، افزایش کمیت و کیفیت مشارکت مردم در سلامت و مراقبت از بیماریها، کاهش شمار بیماران مبتلا به بیماریهای واگیر و غیرواگیر و کاهش مرگ ناشی از این بیماریها برخی از نتایجی است که با اجرای برنامه خودمراقبتی حاصل می گردد.

   دانلود : book.pdf           حجم فایل 3887 KB